منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان
P . E . I . S . E . Z
PARSIAN ENERGY INTENSIVE
INDUSTRIES SPECIAL ECONOMIC ZONE
Triangle pattern generator
">
مطالعات در دست انجام
مطالعات آبگیر
مطالعات طراحی سیستم آبگیری از دریا جهت شیرین سازی آب برای مصارف آب خکن کننده صنایع و آب آشامیدنی توسط شرکت مهندسین مشاور سازه پردازی ایران در دست انجام می باشد. براساس طرح جامع این منطقه نیازمند به 750 هزار متر مکعب آب در روز می باشد. که این میزان آب شیرین بصورت تلفیقی از روش های MED  و RO و بصورت فاز بندی تولید خواهد شد. این مطالعات در حال حاضر در مراحل پایانی بوده و بزودی اسناد مناقصه و نقشه های اجرایی فاز اول اجرای آبگیر آماده خواهد شد. محل احداث آبگیر در ضلع غربی بندر پارسیان می باشد. لازم به ذکر است 40 هکتار از اراضی این منطقه به سایت آب شیرین کن اختصاص داده شده است.

مطالعات مهندسی مفهومی و طرح آماده ‏سازی سایت پتروشیمی منطقه
مطالعات تعیین ظرفیت پتروشیمی منطقه و جانمایی اراضی پتروشیمی توسط مهندسین مشاور رهشهر انجام شده است و بر این اساس ظرفیت صنایع پتروشیمی این منطقه 18 میلیون تن در سال می باشد و 1575 هکتار به صنایع بالادست پتروشیمی , 170 هکتار بر صنایع پایین دست پتروشیمی اختصاص داده شده است. جهت طراحی و انجام مطالعات مهندسی مفهومی سایت پتروشیمی این منطقه از مشاورین بین المللی دعوت به عمل آمده است و شرکت هایی همچون اکسنز فرانسه , انی ایتالیا در این خصوص اعلام آمادگی نموده اند.

مطالعات و طراحی پست برق
شبکه توزیع و انتقال نیرو و همچنین پست های توزیع و فوق توزیع برق در دست مطالعه و طراحی می باشد. 3 محل مختلف در سایت شمالی , جنوبی و بندر برای احداث پست برق با ولتاژ های مختلف 20 , 132 و 400 کیلو ولت در نظر گرفته شده است. همچنین شبکه انتقال برق با ظرفیت 132 و 400 کیلو ولت نیز در دست طراحی می باشد. لازم به ذکر است خطوط 400 کیلو ولت بصورت هوایی و خطوط انتقال به سطوح ولتاژ 132 کیلو ولت و پایین تر بصورت زمینی اجرا خواهد شد.

طراحی حاشیه رودخانه گاوبندی
رودخانه فصلی گاوبندی در سایت شمالی منطقه ویژه و در امتداد شرق به غرب از درون این منطقه عبور می نماید و در فصول زمستان سیلاب های عظیمی را از خود عبور می دهد. براساس ضوابط در حریم 150 متری این رودخانه استقرار صنایع ممنوع می باشد. بر همین اساس در حاشیه رودخانه گاوبندی و در حریم ذکر شده فضای سبز تجهیز شده و پارک و مراکز تفریحی و رفاهی طراحی شده است.

مطالعات و طراحی سایت فلرها و پایانه ریلی
براساس مطالعات انجام شده در طرح جامع و بر اساس پارامترهای تاثیر گذار همچون جهت وزش باد, حرایم زیست محیطی , حریم شهر ها و روستاها و اثرات درجه حرارت مکانیابی سایت استقرار فلرها انجام شده است. 102 هکتار از اراضی این منطقه در دو پهنه مختلف در سایت شمالی و جنوبی به استقرار فلرها اختصاص داده شده است.

مطالعات و مکانیابی هلی پد
منطقه ویژه اقتصادي صنایع انرژي بر پارسيان به واسطه صنعتی بودن اغلب کاربريها، نيازمند استفاده از حمل و نقل هوایی براي سفرهاي کوتاه برد کارشناسان، متخصصان و شخصيتها و نيز استفاده در مواقع خطر و بحران براي امدادرسانی است. در صورت نياز به خدمات پيشرفته پزشکی، با توجه به وسعت منطقه و پيش بينی مراکز درمانی تخصصی (تروما سنتر) در نقاط ویژهاي از منطقه، سریعترین شيوه امدادرسانی و حمل مصدومان از محل حادثه به مراکز درمانی از طریق هلی پدهاي پيشنهادي است.  حمل و نقل هلیکوپتري، یکی از راهبردهاي اصلی سيستم مدیریت بحران بهمنظور کنترل بحران، جلوگيري از گسترش آن و تسري به سایر نقاط مجموعه و امدادرسانی به آسيب دیدگان است. براساس این مطالعات 4 نقطه جهت فرود هلیکوپتر در نظر گرفته شده است. دو نقطه در سایت شمالی و دو نقطه در سایت جنوبی می باشد.

طراحی کریدور تاسیساتی درون سایت
جهت انتقال مواد اولیه از بندر به واحدهای صنعتی و همچنین انتقال محصولات از واحدهای صنعتی به بندر و همچنین انتقال خوراک و گاز طبیعی و آب خنک کننده صنایع , کریدورهای تاسیساتی در داخل سایت در نظر گرفته شده است. در این منطقه 2 کریدور اصلی با عرض 500 متر سایت شمالی را به بندر متصل می نماید. همچنین کریدورهای فرعی با عرض متغییر از 50 متر تا 235 متر دسترسی ها به واحدهای صنعتی را مهیا می نماید.

طراحی ساختمان ‏های خدماتی، رفاهی، بیمارستانی، پشتیبانی
طراحی ساختمان های اداری و هد کواتر منطقه و همچنین مجتمع های خدماتی , رفاهی و آموزشی و بهداشتی در دست طراحی می باشد. براین اساس یک شهرک مسکونی و خدماتی بنام کیمیا شهر به مساحت 213 هکتار در غرب پهنه جنوبی منطقه در نظر گرفته شده است. همچنین 4 نقطه جهت استقرار بیمارستان و مراکز آتشنشانی با کلاس های A,B,C,D  در نقاط مختلف سایت در نظر گرفته شده است.

مطالعات روش ‏های تأمین یوتیلیتی
مطالعات تامین یوتلیتی صنایع شامل تامین خوراک هریک از صنایع , تامین آب خنک کننده , تامین برق غیره توسط مهندسین مشاور رهشهر به همراه مشاورین تخصصی در دست انجام است. برهمین اساس میزان آب و برق و گاز مورد نیاز منطقه محاسبه گردیده است. و سناریو و روش های مختلفی برای تامین یوتیلیتی در نظر گرفته شده است. بر همین اساس تامین آب و برق برای کلیه صنایع بصورت متمرکز می باشد و از طریق ایستگاه های پمپاژ آب و پست های برق , به ترتیب آب و برق بین صنایع توزیع خواهد شد. اما سایر یوتیلیتی مانند بخار, ازت و اکسیژن و تصفیه خانه  در هریک از واحدهای صنعتی بصورت مجزا احداث خواهد شد.


مطالعات تجهیزات اسکله ‏ها
مطالعات تجهیزات مورد نیاز اسکله های فله خشک , فله مایع و کانتینری در فاز راه اندازی برای 4 پست اسکله موجود در بندر پارسیان توسط شرکت مهندسین مشاور سازه پردازی ایران در دست انجام می باشد. لازم به ذکر است این مطالعات پیش از این توسط مهندسین مشاور سازه پردازی و مشاور HPC آلمان انجام شده است و در حال حاضر در دست تدقیق و بازنگری می باشد. بندر پارسیان در حال حاضر دارای مسیر های مختلف نوار نقاله و کانوایر برای انتقال مواد فله خشک به اسکله شماره 5 می باشد و همچنین انتقال محصولات فله مایع پتروشیمی نیز از طریق خطوط لوله به اسکله شماره 3 انتقال خواهد یافت. این مطالعات در دست انجام می باشد و بزودی اسناد مناقصه آن تهیه خواهد گردید.

مطالعات آبگیر
مطالعات مهندسی مفهومی و طرح آماده ‏سازی سایت پتروشیمی منطقه
مطالعات و طراحی پست برق
طراحی حاشیه رودخانه گاوبندی
مطالعات و طراحی سایت فلرها و پایانه ریلی
مطالعات و مکانیابی هلی پد
طراحی کریدور تاسیساتی درون سایت
طراحی ساختمان ‏های خدماتی، رفاهی، بیمارستانی، پشتیبانی
مطالعات روش ‏های تأمین یوتیلیتی
مطالعات تجهیزات اسکله ‏ها
منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان
P . E . I . S . E . Z
PARSIAN ENERGY INTENSIVE
INDUSTRIAL SPECIAL ECONOMIC ZONE
 
مطالعات در دست انجام
 
آدرس دفتر تهران : میدان ونک - ابتدای اتوبان حقانی - نرسیده به چهار راه جهان کودک - پلاک 63 شرکت توسعه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب ، تلفن : 88773256-88773564
آدرس منطقه: استان هرمزگان- شهرستان پارسیان-کیلومتر 15 جاده پارسیان عسلویه - سه راهی کوشکنار
منطقه ویژه اقتصادی پارسیان  تلفن : 07644674500  فکس :  07644674507
آدرس دفتر منطقه پارسیان: استان هرمزگان- شهرستان پارسیان -خیابان معلم- بعد از نیروی انتظامی
صندوق
پستی طرح: 131-79775  تلفن: 07644626991 فکس: 07644626997